Skills on display during annual Clay County Youth Fair

2219
Kylee Erickson of Henrietta displays the Texas-themed quilt she made for the annual Clay County Youth Fair prior to Saturday's auction. Erickson earned reserve grand champion in the intermediate creative arts division.

Kylee Erickson of Henrietta displays the Texas-themed quilt she made for the annual Clay County Youth Fair prior to Saturday’s auction. Erickson earned reserve grand champion in the intermediate creative arts division.

Members of Clay County’s 4-H and FFA chapters showed their creative abilities Thursday in the annual youth fair held in conjunction with the 38th annual Junior Livestock Show.

Results are as follows:

Foods

  • Senior Grand Champion — Senior, Skee Burkes, Henrietta, Clay County 4-H
  • Intermediate Grand Champion — Holton Leach, Midway, Clay County 4-H
  • Junior Grand Champion — Katie Yurcho, Henrietta, Clay County 4-H
  • Senior Reserve Champion — Skee Burkes, Henrietta, Clay County 4-H
  • Intermediate Reserve Champion — Savannah Johnson, Petrolia, Clay County 4-H
  • Junior Reserve Champion — Katie Yurcho, Henrietta, Clay County 4-H

Creative Arts

  • Senior Grand Champion — Ben Johnson, Henrietta, Clay County 4-H
  • Intermediate Grand Champion — Cade Johnson, Henrietta, Clay County 4-H
  • Junior Grand Champion — Katie Yurcho, Henrietta, Clay County 4-H
  • Senior Reserve Champion — Skee Burkes, Henrietta, Clay County 4-H
  • Intermediate Reserve Champion — Kylee Erickson, Henrietta, Clay County 4-H
  • Junior Reserve Champion — Katie Yurcho, Henrietta, Clay County 4-H.

Photography

  • Junior Best of Show — Jacob Story, Clay County 4-H
  • Junior Top Photographer —Madeline Catron, Clay County 4-H
  • Intermediate Best of Show, Top Photographer — Tori Bitner, Clay County 4-H
  • Senior Best of Show, Top Photographer — Colin Kollman, Clay County 4-H

Results by class

Junior Foods

  • Bar cookies — First place, Madeline Catron; second place, Ashley Riddle; third place, Rexa Hand; fourth place, Jaycee Obermier; fifth place, Maggie Fleming
  • Drop cookies — First place, Kamryn Wyatt; second place, Ashley Riddle
  • Cakes, scratch — First place, Carson Macklin; second place, Rexa Hand; third place, Maddie Bitner
  • Cakes, tube/bundt — First place, Layten Graham; second place, Kinley Marek
  • Cakes mixes (with added ingredients) — First place, Carson Macklin; second place, Kaylee Weeks; third place, Ashley Riddle
  • Candy — First place, Katie Yurcho; second place, Kaylee Weeks; third place, Samuel Bitner
  • Yeast bread — First place, Katie Yurcho; second place, Jaycee Obermier
  • Quick bread — First place, Madeline Catron; second place, Ashley Riddle
  • Pies — First place, Hallie Watson
  • Other foods — First place, Dayton Leach; second place, Kamryn Wyatt; third place, Maddie Bitner; fourth place, Autry Berend; fifth place, Katie Yurcho

Junior Creative Arts

  • Creative cakes — First place, Katie Yurcho
  • Jewelry — First place, Maddie Bitner; second place, Rexa Hand
  • Model construction — First place, Samuel Bitner
  • Floral arrangements — First place, Rexa Hand; second place, Kaylee Weeks
  • Art originals — First place, Maddie Bitner; second place, Katie Yurcho
  • Art kit or pre-constructed — First place, Samuel Bitner
  • Pen/ink/charcoal/pencil — First place, Maddie Bitner; second place, Hallie Watson
  • Recycled or pre-consumer waste creation — First place, Tristen Talley; second place, Madeline Catron
  • Creative art, promote 4-H, FFA or FCCLA — First place, Rexa Hand
  • Constructed home accessories — First place, Katie Yurcho; second place, Madeline Catron; third place, Rexa Hand
  • Painted wood art — First place, Katie Yurcho; second place, Madeline Catron
  • Woodworking, rough or utility — First place, Dayton Leach; second place, Samuel Bitner
  • Woodworking, finished — First place, Holton Leach
  • Woodworking, refinished — First place, Samuel Bitner
  • Any other — First place, Katie Yurcho

Intermediate Foods

  • Bar cookies — First place, Landry Bennett; second place, Kat Hand; third place, Todd Yurcho; fourth place, Codi Griffin
  • Drop cookies —  First place, Savannah Johnson; second place, Kaci Williams
  • Cakes – scratch — First place, Savannah Johnson; second place, Makayla Cokendolpher; third place, Dylan Knight
  • Cakes mixes (with added ingredients) — First place, Emilee Macklin; second place, Hallie Talley; third place, Kalico Burkes
  • Candy — First place, Holton Leach; second place, Savannah Johnson; third place, Emilee Macklin
  • Yeast bread — First place, Holton Leach; second place, Kalico Burkes; third place, Makayla Cokendolpher
  • Pies — First place, Todd Yurcho; second place, Kalico Burkes; third place, Mason Knight
  • Other foods — First place, Makayla Cokendolpher; second place, Landry Bennett; third place, Mackenzie Mayo

Intermediate Creative Arts

  • Needlework — First place, Tori Bitner
  • Fabric clothing accessories — First place, Kat Hand
  • Leather craft — First place, Mason Knight
  • Jewelry — First place, Tori Bitner; second place, Kat Hand
  • Floral arrangements — First place, Kat Hand
  • Art originals — First place, Korri Franke
  • Recycled or pre-consumer waste creation — First place, Holton Leach
  • Creative art-promote 4-H, FFA or FCCLA — First place, Kat Hand
  • Constructed home accessories — First place, Kylee Erickson; second place, Codi Griffin; third place, Hallie Talley
  • Painted wood art — First place, Todd Yurcho
  • Metal work-functional — First place, Cade Johnson; second place, Dylan Knight
  • Any other — First place, Todd Yurcho

Senior  Foods

  • Bar cookies — First place, Ryanne Macklin
  • Cakes – scratch — First place, Skee Burkes; second place, Addie Duncan; third place, Jacobi Reynolds
  • Cakes – tube/bundt — First place, Addie Duncan; second place, Peyton Macklin; third place, Mikayla Graham
  • Cakes mixes (with added ingredients) — 1st Skee Burkes; second place, Ryanne Macklin; third place, Addie Duncan
  • Yeast bread — First place, Skee Burkes
  • Pies — First place, Rebecca Riggins; second place, Skee Burkes
  • Other foods — First place, Peyton Macklin

Senior Creative Arts

  • Needlework — First place, Taylor Watson
  • Leather craft — First place, Ben Johnson
  • Jewelry — First place, Nicci Moore
  • Art originals — First place, Addie Duncan
  • Pen/ink/charcoal/pencil — First place, Joe Moore; second place, Katie Pennartz; third place, Morgan Lloyd
  • Recycled or pre-consumer waste creation — First place, Mikayla Graham
  • Creative art-promote 4-H, FFA or FCCLA — First place, Bailey Waitman
  • Constructed home accessories — First place, Jordan Looney; second place, Amelia Davis; third place, Mary Nall
  • Woodworking-rough or utility — First place, Matthew Watson
  • Woodworking-finished — First place, Bailey Overstreet
  • Metal work-artistic — First place, Skee Burkes

Photography

Junior Photography

  • Animals domestic — First place (best of show), Jacob Story; second place, Ashley Riddle; third place, Madeline Catron
  • Animals wildlife — First place, Madeline Catron; second place, Ashley Riddle
  • Catch All — First place, Madeline Catron
  • Digital darkroom — First place, Madeline Catron
  • Elements of design — First place, Ashley Riddle; second place, Katie Yurcho
  • Marine/aquatic — First place, Ashley Riddle; second place, Jacob Story; third place, Madeline Catron
  • Nature & landscape — First place, Madeline Catron; second place, Katie Yurcho
  • People — First place, Ashley Riddle
  • Plant/flora — First place, Madeline Catron; second place, Jacob Story; third place, Ashley Riddle
  • Theme: Inspiration — First place, Katie Yurcho; second place, Jacob Story

Intermediate Photography

  • Animals wildlife — First place, Trista Lawson; second place, Kylee Erickson; third place, Maddie Bitner; fourth place, Tori Bitner
  • Catch-all — Participants: Maddie Bitner, Trista Lawson, Todd Yurcho
  • Details & macro — Participants: Tori Bitner, Trista Lawson
  • Dominant color — First place, Trista Lawson
  • Elements of design — First place, Todd Yurcho; second place, Trista Lawson
  • Marine/aquatic – Participant: Trista Lawson
  • Nature & landscape — First place, Todd Yurcho; second place, Maddie Bitner; third place, Tori Bitner; fourth place, Trista Lawson
  • Night — First place, Todd Yurcho; second place, Maddie Bitner; participant: Trista Lawson
  • People — First place, Kalico Burkes; second place, Trista Lawson; third place, Tori Bitner
  • Plant/flora — First place, Trista Lawson
  • Storyboard — First place, Kylee Erickson; second place, Tori Bitner
  • Theme: Inspiration — First place (best of show), Tori Bitner; second place, Todd Yurcho; third place, Maddie Bitner; fourth place, Trista Lawson

Senior Photography

  • Animals domestic — First place, Colin Kollman; second place, Nicci Moore
  • Animals wildlife — First place, Colin Kollman
  • Details & macro — First place, Addie Duncan
  • Digital darkroom — First place, Joe Moore
  • Nature & landscape — First place, Colin Kollman
  • Plant/flora — First place (best of show), Colin Kollman
Share.

About Author

Pioneer Sentinel

The Pioneer Sentinel is an online newspaper designed to deliver the news of Clay County, Texas, in a concise and community-friendly format.

Leave A Reply