Chambers wins grand champion steer; Davis shows top heifer

2750
[portfolio_slideshow id=13259]

Conner Chambers of Henrietta, a Clay County 4-H member, earned grand champion steer Thursday night in the 37th annual Clay County Junior Livestock Show, while Henrietta FFA member Keaton Davis showed the grand champion beef heifer.

Chambers and Davis were joined in the winners’ circle by Klayton Hoff with the reserve champion steer and 4-H member Bodee Franke with the reserve champion heifer.

The livestock show continues Friday with meat rabbits, poultry and swine.

Results of the beef cattle show are as follows:

Beef Heifers

  • Grand Champion — Keaton Davis, Henrietta FFA
  • Reserve Grand Champion — Bodee Franke, Clay County 4-H

Market Steers

  • Grand Champion — Conner Chambers, Clay County 4-H
  • Reserve Grand Champion — Klayton Hoff, Clay County 4-H

Showmanship

  • Senior showmanship — Lindsey Crafton, Henrietta FFA
  • Junior showmanship — Holt Chambers, Clay County 4-H

Results by Class

Beef Heifers

Class 1 — First place, Klayton Hoff, Clay County 4-H; second, Garrett Tice, Henrietta FFA; third, Hagen Houck, Clay County 4-H; fourth, Skee Burkes, Henrietta FFA; fifth, Savannah Allison, Clay County 4-H.

Class 2 — First place, Bodee Franke, Clay County 4-H; second, Austyn Jones, Henrietta FFA; third, Jakob Plummer, Petrolia FFA; fourth, Savannah Allison, Clay County 4-H; fifth, Luke Allison, Clay County 4-H; sixth, Josey Cleveland, Henrietta FFA.

Class 3 — First place, Keaton Davis, Henrietta FFA; second, Lindsey Crafton, Henrietta FFA; third, Macey Baber, Henrietta FFA; fourth, Kasey Taylor, Clay County 4-H; fifth, Cassie Pickett, Henrietta FFA; sixth, Jordan Davis, Clay County 4-H; seventh, Corby Henry-Morrison, Henrietta FFA.

Class 4 — First place, Kolton Beeler, Henrietta FFA; second, Ethan Franke, Clay County 4-H.

Class 5 — First place, Jayson Castle, Midway FFA.

Market Steers

Class 1 — First place, Kristen Hoff, Clay County 4-H; second, Holt Chambers, Clay County 4-H; third, Macey Baber, Henrietta FFA; fourth, Chris Reel, Henrietta FFA; fifth, Haleah Harmon, Clay County 4-H.

Class 2 — First place, Conner Chambers, Clay County 4-H; second, Klayton Hoff, Clay County 4-H; third, Holt Chambers, Clay County 4-H; fourth, John Davis, Clay County 4-H.

Class 3 — First place, Conner Chambers, Clay County 4-H; second, Kirkland Hoff, Clay County 4-H; third, Caden Robinson, Caden Robinson.

Share.

About Author

Pioneer Sentinel

The Pioneer Sentinel is an online newspaper designed to deliver the news of Clay County, Texas, in a concise and community-friendly format.

Leave A Reply