Volunteers, donors keep annual livestock show running smooth

2761

Each year it takes many volunteers and donations to keep the Clay County Junior Livestock Show running smoothly. The following list includes may of the individuals who are giving their time or providing awards this year.

Cattle Shows — Thursday

Judging the heifer show is Randy Harp of Stephenville. Cattle show superintendents are Becky Baber, Robin Powell, Benton Easter, Raymond Bullinger and Gary Miller.

Cattle showmanship award sponsors are: Junior showmanship duffle bag, Murray Don Dawson, Byers; junior and senior showmanship award buckle, 5K Memorial, In Memory of Melanie Kurcharski, Byers; senior showmanship award duffle bag, Express Welding, Tony and Debbi Moore, Henrietta.

Beef Heifers

Award sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion beef heifer trophy, Superior Livestock, Leonard Phillips, Henrietta; grand champion heifer award buckles, C&M Wash and Dry, Charles and Mary Ann Graf, Henrietta, and Atmos Energy; reserve champion heifer award buckles, Lyndon Laseman Memorial Fun Run; reserve champion beef heifer trophy, Kelly and Glenda Beeler, Henrietta.

Market Steers

Award Sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion steer trophy, Gray, Wynn, Klein Ranch, Cheryl Klein of Henrietta; grand champion steer award buckles, C & M Wash and Dry, Charles and Mary Ann Graf, Henrietta, and Atmos Energy; reserve champion steer award buckles, Lyndon Laseman Memorial Fun Run; reserve champion steer trophy, Gray, Wynn, Klein Ranch, Cheryl Klein of Henrietta.

Rabbits — Friday

Judging rabbits is Michael Schoppa of Vernon. Brian Trent is the rabbit show superintendent.

Rabbit showmanship award sponsors are: Junior showmanship award duffle bag, Carroll and Frances Vicars, Wichita Falls; senior showmanship award duffle bag, Stockton Plumbing & Heating, Raymond Stockton, Henrietta.

Breeding Rabbits 

Award sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion breeding rabbit trophy, Wynn Ranch, Billy Dan and Barbara Wynn, Henrietta; reserve champion breeding rabbit trophy, Dr. and Mrs. David Greer, Henrietta.

Meat Rabbits

Award sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion breeding rabbit trophy, Wynn Ranch, Billy Dan and Barbara Wynn, Henrietta; reserve champion breeding rabbit trophy, Dr. and Mrs. David Greer, Henrietta.

Poultry — Friday

Judging poultry is Michael Schoppa of Vernon. Ed Cordero is the poultry show superintendent.

Poultry showmanship award sponsors are: Junior and senior showmanship award, Bellevue Feed Company, James and Jeff Broussard, Bellevue.

Poultry award sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion broilers trophy, Bellevue Feed Company, James and Jeff Broussard, Bellevue; reserve champion broilers trophy, Bellevue Feed Company, James and Jeff Broussard, Bellevue.

Market Hogs — Friday

Judging market hogs is Brad Bevel of Stamford. Swine show superintendents are Darin Reed, Charlie Trail, Benton Easter, F.A. Kloxin, Aaron Daniels and Tandy Rater.

Swine showmanship award sponsors are: Junior and senior showmanship awards, Lost Creek Ranch, Shane Crafton, Henrietta and May, Texas.

Award Sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion hog trophy, In Memory of Lindsey Lumbert; grand champion hog award buckles, C & M Wash and Dry, Charles and Mary Ann Graf, Henrietta, and Atmos Energy; reserve champion hog award buckles, Lyndon Laseman Memorial Fun Run; reserve champion hog trophy, Josh and Natalie Cox of Petrolia.

Ag Mechanics — Friday

Judging ag mechanics is Warren Maher of Whitesboro. Ag mechanics show superintendent is Mike Jackson.

Ag mechanics showmanship award sponsors are: Brian and Kim Trent of Henrietta, and Ed Cordero of Henrietta.

Award Sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion ag mechanics trophy, Bill and Becky Baber, Byers; reserve champion ag mechanics trophy, Aaron and Angie Daniels, Byers.

Market Lambs, Breeding Goats, Meat Goats — Saturday

Judging market lambs, breeding goats and meat goats is Travis Herod of Booker. Show superintendents are F.A. Kloxin, Darin Reed, Charlie Trail and Benton Easter.

Market lamb showmanship award sponsors are: Junior lamb showmanship award, ClayTex Trophies, Jack and Connie Ellis, Henrietta; senior lamb showmanship award, Muleshoe Ag Services, Jimmy and Jason Obermier, Henrietta.

Award Sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion market lamb trophy, Jim and Cheryl Klein, Henrietta; grand champion lamb award buckles, C & M Wash and Dry, Charles and Mary Ann Graf, Henrietta, and Atmos Energy; reserve champion lamb award buckles, Lyndon Laseman Memorial Fun Run; reserve champion lamb trophy, Jim and Cheryl Klein, Henrietta.

Goat showmanship award sponsors are: Junior and senior showmanship awards, Garland and Vicky Easter of Jacksboro.

Breeding Goats

Award Sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion breeding goat trophy, Carroll and Frances Vicars, Wichita Falls; grand champion breeding goat award buckle, C&M Wash and Dry, Charles and Mary Ann Graf, Henrietta, and Atmos Energy; reserve champion breeding goat award buckles, Lyndon Laseman Memorial Fun Run; reserve champion breeding goat trophy, Dry Fork Veterinary Clinic, Dr. Steve and Polly McDonald, Henrietta.

Meat Goats

Award Sponsors are: First place plaques, J-A-C Electric CO-OP, Bluegrove; placing ribbons, DMS Nutrition Products, Fort Worth; grand champion meat goat trophy, John and Missy Hodgin, Henrietta; grand champion meat goat award buckle, C&M Wash and Dry, Charles and Mary Ann Graf, Henrietta, and Atmos Energy; reserve champion meat goat award buckles, Lyndon Laseman Memorial Fun Run; reserve champion meat goat trophy, Dunkerley Design, Cindy Dunkerley, Henrietta.

 

Share.

About Author

Pioneer Sentinel

The Pioneer Sentinel is an online newspaper designed to deliver the news of Clay County, Texas, in a concise and community-friendly format.

Leave A Reply