Midway students compete in district UIL Academics

0

Midway Junior High and Elementary students competed in UIL Academics district competition Wednesday, Dec. 5.

Students from Midway Elementary and Junior High competed in district UIL Academics competition Dec. 6. Both teams placed fourth in the school rankings.

Results are as follows:

Midway Elementary

  • Second Grade Creative Writing — First, Dayton Leach; second, Kamryn Wyatt; sixth, Christian Coker
  • Fourth Grade Chess — First,Holton Leach; fifth, Jordan Davis
  • Fifth Grade Chess — Fourth, Michael Bell; fifth, Hoop McClelland
  • Third Grade Music Memory — Second place team, Layten Graham, Payton Looney, Ashley Riddle, Bodee Franke; second place individual Individual, Ashley Riddle; sixth place, Payton Looney
  • Fouth Grade Number Sense — Third, Holton Leach
  • Fifth Grade Ready Writing — First, Hailey Talley
  • Second Grade Storytelling — Second, Christian Coker; sixth, Kamryn Wyatt

Midway Junior High

  • Sixth Grade Art — First place team, Kyler Wyatt, Makana Norton, Hoop McClelland; third place individual, Kyler Wyatt
  • Seventh Grade Calculator Applications — Second place team, Ethan Franke, Bryce Forester, Jordan Looney
  • Eighth Grade Calculator Applications — Fifth, Cole Thorn
  • Sixth Grade Listening — Second place team, Keely Browning, Kyler Wyatt, Korri Franke; first place individual, Keely Browning
  • Seventh Grade Listening — Second place team; third place individual, Jordan Looney
  • Eighth Grade Listening — Fourth, Austin Van Pelt
  • Sixth Grade Maps, Graphs & Charts — Third place team, Korri Franke, Kyler Wyatt, Keely Browning
  • Sixth Grade Mathematics — First, Kyler Wyatt
  • Seventh Grade Mathematics — Third place team, Sarah Campbell, Bryce Forester, Mary Nall; fifth place individual, Bryce Forester
  • Sixth Grade Music Memory — Second place team, Keely Browning, Korri Franke, Makana Norton, Hailey Talley; third, place individual, Keely Browning; fifth, Makana Norton; sixth, Korri Franke
  • Sixth Grade Number Sense — Fifth, Kyler Wyatt
  • Seventh Grade Number Sense — Third place team, Sarah Campbell, Bryce Forester, Mary Nall; fifth place individual, Sarah Campbell
  • Eighth Grade Oral Reading — Sixth, Kaitlyn Horn
  • Sixth Grade Ready Writing — First, Kyler Wyatt
  • Seventh Grade Ready Writing — First, Jordan Looney; second, Britney Crye
  • Seventh Grade Science — First place team, Sarah Campbell, Bryce Forester, Mary Nall; second place individual, Sarah Campbell; fifth, Bryce Forester
  • Sixth Grade Social Studies — Third place team, Keely Browning, Korri Franke, Crystal Bell; third place individual, Keely Browning
  • Seventh Grade Social Studies — Fifth, Jordan Looney
  • Eighth Grade Social Studies — Sixth, Cole Thorn
  • Sixth Grade Spelling — First place team, Keely Browning, Kyler Wyatt, Rhett Sharp; second place individual, Keely Browning; fourth, Kyler Wyatt
  • Eighth Grade Spelling — Third, Austin Van Pelt
  • Sixth Grade Chess — Fourth, Keely Browning; fifth, Kyler Wyatt; sixth, Mikey Capps
  • Seventh Grade Chess — Fourth, Jordan Looney; fifth, Bryce Forester
  • Eighth Grade Chess — third, Cole Thorn
Share.

About Author

Pioneer Sentinel

The Pioneer Sentinel is an online newspaper designed to deliver the news of Clay County, Texas, in a concise and community-friendly format.

Comments are closed.