Relay teams dominate Nocona meet

0

Henrietta Junior High’s seventh and eighth grade Bearcat and Lady Cat relay teams dominated the Nocona Middle School track meet earlier in March.

Henrietta’s eighth grade boys took first place in the 800-meter relay, and second in the 1,600 and 400 relays. The seventh grade boys finished first in the 400, 800 and 1,600 relays. The eighth grade girls placed first in the 400, first in the 800 and third in the 1,600 relays, while the seventh grade girls finished first in the 400 and 800 relays, and fourth in the 1,600 relay.

The Bearcats and Lady Cats also earned a number of gold medals in individual events to placed high in the team standings.

Results for Henrietta are as follows:

Eighth grade boys

High jump – Fourth place, Riley Watson, 5-0; fifth, Cody Fletcher, 4-10.

Discus – First place, Chance Edgett, 124-11.

Shot put – Second place, Edgett, 39-10.

400 relay ­– Second, Henrietta, 50.49.

110 hurdles – Third, Dellen Koetter, 19.59; sixth, Layton Workman-Stewart, 21.09.

800 relay – First, Henrietta, 1:47.8.

300 hurdles – Fifth, Workman-Stewart, 53.64.

1,600 relay – Second, Henrietta, 4:07.

Team results – First, Paradise, 108; second, Bowie, 128; third, Jacksboro, 118; fourth, Henrietta, 84.5; fifth, Windthorst, 59; sixth, Nocona, 51; seventh, Slidell, 16; eighth, Prairie Valley, 4.

Eighth grade girls

High jump – First, Kenzi Kirk, 4-11; fifth, Kamryn Weaver, 4-2.

Long jump – Fifth, Lacey Webb, 13-21/2.

Discus – Sixth, Courtnie Walker, 60-1.

400 relay – First, Henrietta, 54.71.

100 hurdles – First, Kirik, 16.91; fifth, Webb, 18.63.

100 – Fourth, Webb, 14.1; fifth, Sydney Watson, 14.32.

400 relay – First, Henrietta, 1:57.0.

400 – Second, Kristina Aylor, 68.3.

300 hurdles – Second, Weaver, 55.07; fourth, Alyvia Miller, 56.76.

200 – First, Callie Page, 29.32.

1,600 relay – Third, Henrietta, 4:47.4.

Team results – First, Paradise, 145; second, Henrietta, 125; third, Windthorst, 96; fourth, Bowie, 93; fifth, Nocona, 82; sixth, Jacksboro, 66; Seventh, Slidell, 6.

Seventh grade boys

Triple Jump – Fifth, Kandon Bennett, 27-9.

2,400 – Fourth, Cody Franklin, 10:19.1.

400 relay – First, Henrietta, 52.48.

800 – Fifth, Dylan Flowers, 2:50.9.

110 hurdles – Third, Corbin Douthitt, 21.74; fifth, Flowers, 22.57.

800 relay – First, Henrietta, no time available.

400 – First, Kevin Morales, 66.34; sixth, Douthitt, 71.3.

300 hurdles – Sixth, Douthitt, 58.01.

200 – Sixth, Skylar Castro, 31.65.

1,600 relay – First, Henrietta, 4:20.

Team results – First, Montague, 103; second, Henrietta, 93; third (tie), Paradise, 77, Jacksboro, 77; fourth, Nocona, 71; fifth, Windthorst, 62; sixth, Prairie Valley, 18; Seventh, Slidell, 2.

Seventh grade girls

High jump – First, Peyton Lee, 4-6; second, Sami Morrow, 4-6; sixth, Maggie Flowers, 3-10.

Shot put – Sixth, Cayleane Yoda, 24-51/2.

400 relay – First, Henrietta, 58.42.

100 hurdles – First, Flowers, 19.7; fourth, Morrow, 20.7.

100 – Third, Jordan Harwell, 14.39; fifth, Zoie Parkey, 15.00; sixth, Morrow, 15.03.

800 relay – First, Henrietta, 2:06.4.

200 – Second, Lee, 33.42.

1,600 – Fifth, Madeline Koetter, 6:57.5.

1,600 relay – Fourth, Henrietta, 5:08.5.

Team results – First, Jacksboro, 190; second, Henrietta, 100; third, Nocona, 77; fourth, Bowie, 76; fifth, Paradise, 71; sixth, Windthorst, 45; seventh, Montague, 22; eighth, Prairie Valley, 12; ninth, Slidell, 2.

Share.

About Author

Pioneer Sentinel

The Pioneer Sentinel is an online newspaper designed to deliver the news of Clay County, Texas, in a concise and community-friendly format.

Comments are closed.