Copeland, Koetter earn grand champion titles in swine classes

0
[portfolio_slideshow]

Friday night of the Clay County Junior Livestock Show wrapped up Friday with market and breeding swine classes. The show wraps up tomorrow with goats and lambs in the morning, followed the a chili feed and premium auctions tomorrow night.

Breeding guilts

Grand Champion: Daniel Koetter of Henrietta, Clay County 4-H

Reserve Grand Champion: Elizabeth Koetter of Henrietta, Clay County 4-H

Results by class: First, Daniel Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; second, Elizabeth Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; third, Regan Seigler, Henrietta, Clay County 4-H; fourth, Tanner Hampton, Petrolia FFA; fifth, Rusty Belknap, Petrolia FFA.

Market hogs

Grand Champion: Kynlee Copeland of Petrolia, Petrolia FFA

Reserve Grand Champion: Tabitha Dickinson of Petrolia, Petrolia FFA

Results by class

Class 1: First, Daniel Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; second, Addison Wade, Henrietta FFA; third, Reece Essler, Henrietta, Clay County 4-H; fourth, Elizabeth Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; fifth, Jordan Davis, Midway, Clay County 4-H; sixth, Madeline Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; seventh, Megan Morrow, Bellevue FFA; eighth, Sierra Burkhart, Henrietta FFA.

Class 2: First, Landon Washburn, Petrolia FFA; second, Zachary Baker, Petrolia FFA; third, Leah Scribner, Henrietta, Clay County 4-H; fourth, Heather Coleman, Byers FFA; fifth, John Hanson, Bellevue FFA; sixth, Stormy Weather, Bellevue FFA; seventh, Mason Barry, Henrietta, Clay County 4-H; eighth, Reece Essler, Henrietta, Clay County 4-H.

Class 3: First, Tabitha Dickinson, Petrolia FFA; second, Regan Seigler, Henrietta, Clay County 4-H; third, Laramie Dunn, Henrietta FFA; fourth, Marley Tate, Midway FFA; fifth, Justin Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; sixth, Racheal Wilson, Petrolia FFA; seventh, Trey Essler, Henrietta, Clay County 4-H; eighth, Mike Hanson, Bellevue FFA.

Class 4: First, Elizabeth Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; second, Trey Essler, Henrietta, Clay County; third, Michaela Hedrick, Henrietta FFA; fourth, Andi Stewart, Henrietta FFA; fifth, Heather Coleman, Byers FFA; sixth, Vinita Trevino, Petrolia FFA; seventh, Cassie Pickett, Henrietta FFA.

Class 5: First, Daniel Koetter, Henrietta, Clay County 4-H; second, Nicole Ivey, Petrolia FFA; third, Morgan Morrow, Bellevue FFA; fourth, Becca Riggins, Henrietta FFA; fifth, Colby Hoffman, Bellevue FFA; sixth, Tanner Hampton, Petrolia FFA; seventh, Jayson Castle, Midway FFA.

Class 6: First, Macon Armour, Petrolia FFA; second, McKenzie Weaver, Henrietta FFA; third, Chris Reel, Heniretta FFA; fourth, Ashley Parr, Bellevue FFA; fifth, Colby Hoffman, Bellevue FFA; sixth, Austi Flowers, Henrietta FFA; seventh, Kelli Forester, Midway FFA; eighth, Megan McCormick, Henrietta FFA.

Class 7: First, Kynlee Copeland, Petrolia FFA; second, Katie Halsell, Henrietta FFA; third, Heather Hicks, Henrietta FFA; fourth, Joyana Zamzow, Henrietta FFA; fifth, Zachary Coker, Petrolia FFA; sixth, Abbi Armour, Petrolia FFA; seventh, Allison Forrester, Henrietta FFA; eighth, Luke Allison, Bellevue FFA.

 

Share.

About Author

Pioneer Sentinel

The Pioneer Sentinel is an online newspaper designed to deliver the news of Clay County, Texas, in a concise and community-friendly format.

Comments are closed.